Belarus’ta Rusça Dil Eğitimi

2016 yılında Rusça dil eğitimi için gittiğim Belarus ’ta 5 ay kalma şansı buldum. Bu süre zarfı içinde ülkenin durumuna ve Belarusluların yaşam tarzlarına dair fikir edinme şansını yakaladım. Öncelikle Belarus vatandaşlarını Ruslarla bir tutmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki hem kullandıkları dil ve tarihsel ortak noktaları var. Fakat Rusya çok büyük bir coğrafya, bir ucundan öbür ucu uçakla 11 saat sürüyor. Belarus ise 10 milyon nüfuslu ve Baltık ülkeleriyle ve Polonya ile sınırları bulunuyor. Sonuç olarak Belaruslular için Doğu Avrupa ve Rusya’nın bir sentezi diyebilirim.

Belarus’a Seyahat

Minsk’e ulaşmanın en ekonomik yolu Kiev üzerinden aktarmalı gitmek. Seyahat ederken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Bunlardan ilki ülkeye girmeden önce doldurmanız gereken göçmenlik kâğıdı. Ne yapın ne edin sakın kaybetmeyin onu. Aksi halde ülkeden çıkarken çok büyük problemler yaşayabilirsiniz. Hatta ülkede mahsur bile kalabilirsiniz. Aynı zamanda ülkeye girmek için sigorta yaptırmak zorundasınız. Sigortanızı Türkiye’de özel bir sigorta şirketinden veya Minsk Havalimanı’nda bulunan sigorta ofisinden yaptırabilirsiniz. Benim tavsiyem havalimanında yaptırmanız. Hem daha ucuz, hem de işlem çok kısa sürüyor.

Belarus ’ta 3 aydan daha fazla kalırsanız oturma izni işlemleri can sıkıcı. Gerekli gereksiz bir sürü para ödemeniz gerekiyor. Hele bir sağlık raporu işi var ki tam bir ömür törpüsü. Kliniğe girdiğinizde ben burada kesin mikrop kaparım veya beni kesecekler diye düşünebilirsiniz ama düşünmeyin, bana bir şey olmadı. En az 2-3 saat sürüyor bu işi bitirmek. Üstüne bir de 60-70$ civarı bir para ödüyorsunuz. Aradan bir hafta gelince raporunuzu alıp okulunuza veya işyerinize teslim etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak oturma izni için bankalara para ödemeniz gerekiyor. Pasaportunuzu Belarus’ta tercüme ettirip notere onaylatmanız gerek. Oturma izni için yapacağınız ortalama masraf 150$ civarında.

Eğitim

Başta belirttiğim gibi Belarus ’a Rusça kursu için gittim ve gitmeyi düşünen herkese de gözüm kapalı önerebilirim. İşlemlerimi tek başıma, hiçbir danışmanlık şirketine bağlı olmadan yaptım. Fakat isteğinize bağlı olarak danışmanlık şirketleriyle de gidebilirsiniz. İşlerini çok iyi yapan iki Türk danışman var. Birinin adı Murat, ötekinin adı ise Cenk. İkisi de uzun süredir Minsk’te yaşıyor. Dil eğitimini MGLU’da yani Minsk Dil Devlet Üniversitesi’nde aldım. Dersler hafta içi her gün 4 saat şeklinde yapılıyor. Seviyenizi belirlemek için önce yalandan kısa bir sınava giriyorsunuz. Ardından orda bulunan hocanın düşüncesine göre bir sınıfta  kursa başlıyorsunuz. Okulun hocaları çok iyi ve işine bağlı, öğrencilere ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar. Tabi her şey sizin öğrenme isteğinize de bağlı ve öğrendiklerinizi sosyal ortamlarda pratik olarak uygulamanız gerekiyor. Aksi durumda aldığınız eğitimden bir fayda sağlayamazsınız. MGLU’nun Rusça Kursu hakkında daha detaylı bilgilere linkten ulaşabilirsiniz. https://mslu.by/the-russian-language-course

Konaklama

Belarus ’a öğrenci olarak gitmek isteyen arkadaşlara birkaç önerim daha olacak. Öncelikle ben gezerim, yerim, içerim, takılırım diyorsanız kesinlikle kendinize ev tutun. Ortalama 1+1 evler 200-400$ civarında oluyor. Tamamen evin konumuna bağlı. Bana göre metroya yakın oturduğunuz sürece sorun yok. Okulunuza rahat rahat gider gelirsiniz. Yok ben ekonomik olsun istiyorum derseniz Petrovşina’da öğrenci yurdunda kalmanız gerekiyor. Yurtta kalmanın aylık ücreti 30$. 3 kişilik ve 2 kişilik odalar var. Tuvaleti, mutfağı ve banyoyu 5 kişi ortak kullanıyor. Metro durağına 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Standartlarınızı çok yüksek tutmayın derim. Bana sorarsanız olanakları fena değil. Yurtta kalmanın en büyük handikabı ise yurda giriş çıkış yapmak 00:00 – 06:00 saatleri arasında yasak. Bekçiler de biraz kıl. Bazen insafa gelip kapıyı açtıkları da oluyor. Eğer yurtta kalırsanız bu durum sosyal hayatınızda bazı kısıtlamalar yapmanıza neden olabilir. https://mslu.by/obshezhitie/obshezhitie-1

Alışveriş

Belarus ’ta market alışverişi Türkiye’ye kıyasla biraz daha ucuz. Öncelikle kırmızı etin kilosu 5$ civarında. Tavuk da aynı şekilde ucuz. İçme suyu bulmak biraz problemli.  Aldığınız suların gazlı olmaması için mutlaka kontrol edin. Restoranda sipariş verirken de normal su istediğinizi mutlaka belirtmelisiniz. Kendim bon aqua kullanıyordum. Belaruslular genellikle musluk suyu içiyor veya soda içiyorlar. Market alışverişiniz haftalık 30$ civarı olur. Tabi sigara ve alkol de kullanıyorsanız bu rakam biraz daha artabilir. Sağlığa zararlı olan her şey Belarus’ta ucuz. İçki ve sigara tüketimi çok fazla. Sigara tiryakisi arkadaşlara bir uyarım olacak. Ülkede Philipp Morris ürünleri satılmıyor. Yani Marlboro ve Parliament yok. Sadece karaborsada bulabilirsiniz.

Kıyafet alışverişinizi ise kesinlikle Belarus’a gelmeden önce yapın. Çünkü Belarus’un kendi ürünleri hem pahalı, hem de kalitesiz. Özellikle kışlık kıyafetlerinizi kesinlikle getirin. Boşuna yere para harcamamış olursunuz. Çok sıkışırsanız da gidebileceğiniz 3 mağaza var zaten. Colin’s, LC Waikiki ve DeFacto. Bu üçünün dışında bir yerden alışveriş yapmamanızı tavsiye ederim. Bunun dışında Belarus ’ta üretilen kıyafetleri almamanız yararınıza olur. Bir notum daha var. Şemsiyenizi unutmayın. Yaz veya kış kesinlikle yanınızda getirin.

Ulaşım

Belarus’ta ulaşım sisteminin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. İki metro hattı bulunuyor. Üçüncüsü henüz yapım aşamasında. Metroyla her yere kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra troleybüslerle de ulaşım sağlanıyor. Oldukça yaygın olan Uber taksiyi de kullanabilirsiniz. Telefonunuz da mutlaka taksi uygulaması bulunmalı. Çünkü yoldan çevirip bindiğiniz taksiler daha pahalı oluyor veya sürücüler sizi kazıklamaya çalışıyor. Uber taksiler havalimanından şehir merkezine 30 rubleye getiriyor. Yani yaklaşık 15$.

Belarus ’ta eğitim ile ilgili sorularınız varsa bana mail adresimden veya Facebook sayfamdan mesaj atarak ulaşabilirsiniz. mertinrotasi.com/iletisim

Minsk’teki şehir hayatını da merak ediyorsanız yazılarımı takip etmeye devam edin. Yakında bir blog daha geliyor.

Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.