Etiket Ülkelerde Yurdum İnsanı

İşte aynen böyle iç geçirerek bakıyor yurdum insanı

Zart gezi rehberi, zurt gezi rehberi gibi klişelerden uzaklaşarak 8-9 yıldır sık sık seyahat ettiğim Ukrayna, Beyaz Rusya, Rusya ve diğer birkaç eski Sovyet ülkede, kısacası etiket ülkelerde gördüğüm yurdum insanı tiplemeleri sizlere anlatmak istiyorum. Bahsettiğim ülkeler arasında özellikle Ukrayna’da iş seyahati için, Beyaz Rusya’da ise eğitim için çok uzun süre vakit geçirdiğimi belirterek başlamak istiyorum.

Türk insanının bilindiği üzere kendine has özellikleri var ve bu özellikler güzel kızlar görüp insanımızın gözlerinin dönmesiyle birleşince çok ilginç görüntüler ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de havalimanından başlayıp bahsettiğim ülkelerdeki striptiz kulüplerinde, restoranlarda, gece kulüplerinde, barlarda, müzelerde ve diğer birçok değişik mekânda gözlem yapma fırsatına sahip oldum.

İşte Yurdum İnsanından Örnekler
 • Uçaktaki Göbekli Amcalar: Havalimanında janti görünüşleriyle dikkat çeken 50-60 yaş aralığında bulunan tiplemelerdir. Bilhassa Kiev ve Lviv uçuşlarında sıkça görülmektedirler. Ziyaret ettikleri ülkelerde otel, kumarhane ve striptiz kulübü üçgeninde bulunmayı tercih ederler. Soyulmaya müsait kimselerdir.
 • Gözü Dönmüşçesine Saldıran Gençler: Yaşları 24-30 arasında değişen bu kurtlar gece kulüplerinde adeta bir dans tanrısına dönüşmektedirler. Önünde es kaza bulunan bütün kızlara yazma yeteneğine sahip bu arkadaşlarımız kimi zaman yüksek başarı oranlarıyla dikkat çekerler. Bunun yanı sık sık kavgaya karışmaktadırlar.
 • Bana Bakıyor Galiba Ulan’cılar: Bir bakışa aldanan mazlumlardır. “Hello, How are you? How much?” gibi cümlelerle İngilizce iletişim kurmaya çok meraklılardır ve ara ara sağlam posta yiyebilmektedirler. Eski Sovyet ülkelerdeki Türk erkeği genellemesine en çok etki eden tiplemelerdir.
 • Baykuşlar: Gece kulüplerinin bar kısmında tek sıra halinde beklerler, gözlerini kırpmadan dans pistini izlerler ve baca gibi sigara içerler. Sık sık piste bakıp iç çektikleri de görülür.
 • Sessiz Sinemacılar: Güzel bir hanım ablamızı nasıl olduysa yanına oturmaya, hatta kendisiyle yemeğe çıkmaya ikna edebilmiş elleri öpülesi insanlardır. Ya kardeşim nasıl oluyor bu! Ortak konuşabildiğiniz bir dil yok, telefondaki çeviri programlarından yazışarak anlaşıyorsunuz ama beraber takılıyorsunuz. Yurdum insanının ikna kabiliyeti gördüğünüz gibi oldukça yüksek.
 • Cansız Mankenler: Bir kızı gözüne kestirip karşısında hiç hareket etmeden durmaktadırlar. 8 saat süreye kadar hiçbir ihtiyaç gidermeden bekleyebildikleri görülmüştür.
 • Gazcılar: Birbirlerini motive eden sıkı arkadaşlardır. Hadi oğlum, hadi oğlum derken bir de bakmışsın gece kulübü kapanıvermiş. Kader işte. Zararsız insanlardır.
Biraz Daha Devam Edelim
 • Ne Kadar Çok Türk Var Ya!’cılar: Bu arkadaşların zihniyeti henüz öğrenilememiş olup Türkiye Cumhuriyeti’nde pasaportu bulunan tek kişinin kendileri olduğunu düşünmekteyim. Allah’ın Ukrayna’sında hangi milletten insan olmasını bekliyorsun mesela bir anlatsana.
 • Romantikler: En takdir ettiğim tiplemedir. Ta Türkiye’den hatunu görmek için elinde çiçeklerle kilometrelerce yol kat edebilirler. Canım cicim muhabbetlerini sevdikleri tespit edilmiştir.
 • Gülerek ve Hayretle Şehir Merkezinde Dolaşan Genç Kurtlar: İlk kez göç etme deneyimini yaşamış arkadaşlarımızdır. Gözü bir etraftaki binalara, bir de kızlara giden bu arkadaşlar sürekli gülümsemeyle dolaşmaktadırlar.
 • Üzgün ve Sinirli Kızlar: Soğuk hava ikliminden olsa gerek şehirde yüzü asık bir şekilde dolaşan kızlarımız her merhaba diyeni kendisine asılıyor zannetmektedirler. Hatta bir keresinde dil probleminden dolayı restoranda sipariş veremeyen hanım kızımıza yardımcı olmak isteyip “gerek yok, istemez, sağ ol!” cevabını almıştım. Kendisi daha sonra restoranı terk etmişti. Soğuktandır soğuktan.
 • Ay Ayıya Bak’çılar: Yanında kız bulunan herkesi potansiyel sapık olarak görüp, haklarında ileri geri konuşan yurdum insanı örneğidir.

Yazımı hepimize baş ucu kılavuzu olması gereken bir videoyla noktalıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=vAYUiZM4PlQ

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.