Hırvat Adaları Serisi – Korcula

korcula mertinrotasi
Korcula

Üzüm bağları, zeytinlikler ve küçük köyler bakımından zengin ve görkemli bir eski kenti barındıran Korcula adası, yaklaşık 50 kilometre uzunluğundaki altıncı en büyük Adriyatik adasıdır. Adanın ilk sakinleri olan Yunanlar buraya koyu ve ormanlık görünümünden dolayı Kerkyra Melaina yani Siyah Korcula adını vermişler. Ada Split ve Dubrovnik’e uzak olması sebebiyle çok popüler değil.

Korcula’ya Split veya Dubrovnik üzerinden feribotla ulaşabilmeniz mümkün. Tek yön bilet fiyatı 20-25 Euro civarında. Sefer saatleri ve daha detaylı bilgi için Jadrolinija’nın web sitesine bakabilirsiniz. https://www.jadrolinija.hr/en/

Turistik Merkezleri

Dar sokaklar ve mazgallı duvarları tarihi merkezi ile Korcula kentidir. Muhteşem plajlar Lumbarda’da ve güney sahilinin tenha koylarında bulunuyor. Adanın diğer büyük  merkezi Vela Luka’ limanıdır.

Ada, sanat ve kültürün yanı sıra güzel doğasıyla da zengindir. Çok sayıda tenha plaj ve koylar, on altı adacıktan oluşan küçük ve ıssız takımadaların yanı sıra tepesinden nefes kesici manzaralar sunmakta. Eski, yuvarlak savunma duvarları ve kuleleri ile kırmızı çatılı evlerinin kümelendiği tipik bir Dalmaçya kentidir. Bunun yanı sıra kaşif ve tüccar Marco Polo’nun Korcula’da doğduğu rivayet edilmektedir ve Korcula’nın merkezinde Marco Polo Müzesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kanalevic ve Revelin Kulelerini ziyaret etmeniz gerek.

seyahat mertinrotasi plaj yaz hırvatistan korcula adaPlajlar

Korcula Adriyatik kıyısı boyunca olağanüstü güzellikteki çok sayıda küçük ve tenha plajlarla sahip. Adanın güney kısmı, genellikle izole koylara yerleştirilmiş kumlu plajlara sahiptir, oysa kuzey tarafın çakıllı plajları daha sığ ve düzdür. Vela Luka, Blin Zal, Zrnovo ve Pupnat’a ne olursa olsun gidin derim. Plajları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu hakkınız Hırvatistan’da yasalarla korunur durumda. Bunu da belirtmekte fayda var.

Ne Yenir? Ne İçilir?

Restoranlar içerisinde mutlaka gitmenizi önerdiğim iki yer var. Bunlardan ilki adanın es eski aile işletmesi olan ve 1974 yılından beri hizmet veren Adio Mare. Oldukça samimi bir yer. Üst kattaki terasta bir masa ayırtmanız ve ızgara et veya fasulyeli makarna ile Brodetto’nun tadına bakmanızı tavsiye ederim. Adanın en meşhur restoranı LD Restaurant’ta ise geleneksel lezzetleri mevsimsel ürünlerle tadabilirsiniz. Burada menü her gün değişiyor. Mutlaka uğramalısınız.

şarap grk mertinrotasi seyahat hırvatistan adaÖte yandan şarap severler için de bir tavsiyem olacak. Şarap yapımında kullanılan beyaz bir üzüm çeşidi olan Grk Korcula’nın Lombarda köyünde bulunuyor. Bu şarap türü sadece birkaç aile tarafından üretiliyor. Grk Hırvatça’da acı anlamına geliyor ancak şarap sek, asidik ve değişik bir aromaya sahip.

Etkinlik

Adanın Moreska adındaki geleneksel kılıç dansını turizm sezonu boyunca pazartesi ve Perşembe günleri izleyebilirsiniz. Bu dansın hikâyesi Bula adındaki genç kızı kaçıran Siyah Kral ile onu kurtarmaya çalışan Beyaz Kral’ın mücadelesidir.

seyahat gezi mertinrotasi hırvatistan korcula

 

Hırvat Adalarından Diğer Yazılar

http://mertinrotasi.com/hirvat-adalari-serisi-krk/

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.