Hırvat Adaları Serisi – Krk

adriyatik krk mertinrotasi
Krk Hırvatistan’ın en büyük ve bana kalırsa en güzel adası.

Bu adanın benzersiz bir çeşitlilikle onurlandırıldığını göreceksiniz. Günümüz ve geçmiş, eski ve yeni, efsane ve gerçeklik arasındaki bağlantıyı Krk adasının her metrekaresinde hissedeceğinizi düşünüyorum. Krk adasının garip bir özelliği var. Eski çağlardan beri adanın kaderinin yedi numaraya bağlı olduğuna inanılmakta. Hırvatlar yedinci yüzyıldan beri bu adada yaşıyor. Ada yedi kez korsanların saldırısına uğramış ve son olarak adanın yedi tane merkezi bulunuyor.

ADA’NIN TARİHİ
krk tarihi
Krk Tarihi

Ada hakkında edindiğim ufak tefek tarihi bilgilerde oldukça dikkat çekici. Adanın bilinen en eski sakinleri Liburnalılar, ardından Bizans İmparatorluğu’na dahil edildi, sonra Venedik ve Hırvat-Macar kralları tarafından ele geçirilmiş. 11. yüzyılda Ada’da Glagolitik alfabe kullanılmaya başlanmış. Vatikan Hırvat kiliselerine latin alfabesi kullanmaları için baskı yapınca Hırvat kiliseler kısa süreli bir isyan başlatmış ve bunun sonucu olarak Glagolitik alfabe kullanmak için muafiyet kazanmışlardır ve alfabeyi 1960’lara kadar kullanmaya devam etmişlerdir. Bunun yanı sıra ada halkı çok uzun süre kale içerisinde klanlar halinde yaşamıştır. Bu sebeple adada 4 farklı lehçe bulunur.

NASIL ULAŞIRIM?

Krk, Rijeka kentinden sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Adayı şehre bağlayan bir köprü bulunduğu için kara yoluyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Araba kiralarsanız köprü ücretleri biraz pahalıdır. Bu yüzden Rijeka’dan otobüsle gelmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Otobüs bileti satın almak için www.arriva.com.hr adresini kullanabilirsiniz. Neredeyse her saat başı Rijeka – Krk arası sefer bulabilmeniz mümkün.

adriyatik krk
Krk Plaj

Adayı her mevsimde ziyaret edebilirsiniz. Fakat adanın turizm sezonu Nisan ayında başlayıp Ekim ayında sona eriyor. Turizm sezonu dışında buraya gelirseniz sokakta insan görmek büyük bir sürpriz olacaktır. Hatta açık bir kafe veya restoran bulmak bile oldukça zor. Bu sebeple ilkbahar-yaz dönemlerinde buraya gelmek çok daha mantıklı. Yazın havalar oldukça sıcak oluyor. Ancak her an yağmur yağabilme ihtimali de var. Bunun yanı sıra Krk çok temiz bir havaya sahip. Akşamları erkenden uykunuz gelebilir ve sabahın erken saatlerinde alarma ihtiyaç duymadan uyanırsınız. Bunun sebebi havanın çok temiz olması.

Adanın merkezi dışında Dobrinj, Omišalj, Njivice, Malinska, Punat ve Baška gibi diğer yerleşim yerlerini de ziyaret etmekten keyif alacaksınız bundan eminim. Omišalj,  Malinska  ve Baška benim favorilerim.

Konaklama bulmak oldukça basit. Kesinlikle bir ev kiralamanızı öneriyorum. Boşuna otellere fazladan para ödemeyin. Kendi kaldığım yeri gözüm kapalı tavsiye ederim. http://www.booking.com/Share-OVzeTc Evin konumu muhteşem. Merkeze, süpermarketlere ve sahile yürüme mesafesinde bulunuyor. Memnun kalacağınızdan eminim.

NE YENİR, NE İÇİLİR?
MertinRotasi TarTar
Tartar

Hırvatistan’ı ziyaret ettikten sonra muhtemelen rejim yapmanız gerekecek. Çünkü tadına bakılacak onlarca aperatif, yemek ve şarap var. Aperatifler arasında favorim Tartar. Tercihim taze ton balığından yapılması fakat uskumru ile yapan yerler de var. Balık pişirilmediğinden, mümkün olan en taze, en iyi kaliteye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Yemekler arasında favorim Black Risotto (Hırvatça: Crni Rižot). Mürekkepbalığı veya kalamar, zeytinyağı, sarımsak, kırmızı şarap ve siyah renk veren kalamar mürekkebi ile yapılır. Yerken ağzınız ve dişleriniz siyahlaşacaktır ama bu tat için değer, pişman olmazsınız. Bir degüstatör olmamakla birlikte şaraplar arasında en çok Istria ’dan gelen şarapları beğendiğimi söyleyebilirim. Tadına bakmakta fayda var.

TOni Bistro mertinrotasi
Toni Bistro – Malinska

Malinska’da bulunan Toni Bistro mutlaka gidilmesi gereken restoran. Bu konu benim için tartışmaya kapalı. Hem lezzet hem de atmosfer olarak muhteşem bir restoran. Manzarası ve konumu da oldukça iyi. https://www.bistro-toni.com

Krk Adası’nın merkezinde bulunan Volsonis Kafe diye bir yer var. Adamlar bildiğin binlerce yıllık tarihi eserlerin bulunduğu bir yeri kafe-bar olarak kullanıyorlar. Volsonis, adadaki en büyük kafe-bar olmakla birlikte ve 2000 yıllık devasa bir arkeolojik sit alanıdır.

Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, turistik yerleriyle Krk, çeşitli cazibe merkezleri ve deneyimler sunan farklı bir ada benim için. Bin yıllık kasabalar, küçük kırsal köyler, plajları, tenha yüzme koyları, barlar ve kulüpler, restoranlar ve kafe barlar… Tek kelimeyle muhteşemdi diyebilirim.

Hırvat Adaları’ndan Diğer Yazılarım

http://mertinrotasi.com/hirvat-adalari-serisi-korcula/

Sorularınız İçin: mertinrotasi@gmail.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.