Minsk – Hala Biraz Sovyet, Aynı Zamanda Biraz Avrupai

Minsk yaklaşık 10 milyon nüfuslu Belarus’un başkenti. Alabildiğine geniş caddeleri, devasa devlet binaları ve tipik komün bloklarını görebileceğiniz bir şehir. Her şeyden önemlisi oldukça güvenlidir. Zaten memleketteki her 10 kişiden 4-5’i ya asker, ya polis.

Belarus’ta para birimi olarak “Belarus Rublesi” kullanılıyor. Kesinlikle “Rus Rublesi” ile karıştırılmamalı. 1$ = 2BYR.

Minsk ’e direk ulaşım sağlayan havayolu şirketleri Belavia ve Türk Hava Yolları. Ancak uçuşların seyrek olmasından dolayı direk uçuş fiyatları yüksek. Uçuşlarınızda alternatif olarak Ukranian International Airlines şirketi ile İstanbul Atatürk Havalimanı kalkışlı  Kiev Boryspil Havaalanı üzerinden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Uçuşunuz toplam 4 buçuk saat sürer ve paranızın yarısı bu şekilde cebinizde kalır.

Aman Dikkat !

Minsk seyahatinizde hatırlatmam gereken bir iki önemli nokta var. Bunlardan en önemlisi ülkeye girişinizde size ufak beyaz bir göçmenlik kâğıdı verilecektir. Bu kâğıdı ne olursa olsun kaybetmeyin. Aksi takdirde ülkeden çıkışınızda çok büyük sorunla karşılaşırsınız. İkincisi, ülkeye sağlık sigortası yaptırmadan giriş yapamazsınız. Benim tavsiyem Minsk Havaalanı’nda bulunan sigorta masasından bunu karşılamanız. Seyahatinizin süresine göre değişiklik göstermekle birlikte günlüğü 1$ karşılığında sigortanızı temin edebilirsiniz. En önemlisi ve üçüncüsü ise eğer Belarus’ta 5 günden fazla kalacaksanız bunu Dış İşleri Bakanlığı’na bildirmeniz gerekiyor. Otelde konaklıyorsanız bu işlem otel tarafından yapılacaktır. Ancak apartmanda veya bir yakınınızda konaklıyorsanız bunu kendinizin yapması gerekiyor. Yaptırmazsanız ülkeyi terk ederken büyük bir para cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Üstüne bir de yeni uçak bileti için para ödersiniz. Aman dikkat edin.

Ulaşım

Şehirde şu an kullanılmakta olan iki metro hattı var. Üçüncü hat ise inşa halinde ve yakın bir zamanda açılması bekleniyor. Metro ağı çok geniş olmasa bile şehir için yeterli diyebilirim. Eğer şehir merkezine uzakta olan bir yere seyahat etmeniz gerekiyorsa minibüs (marshrutka) veya otobüs kullanabilirsiniz. Toplu taşıma çok ucuz ve basit. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda durak isimleri sadece Kiril alfabesiyle değil, Latin alfabesiyle de yazılmıştır. Özel araç ile ulaşım sağlamak isterseniz Uber’i mutlaka kullanın derim. Eğer yoldan taksi çevirip gitmeye kalkarsanız klasik bir kazıklanma vakasıyla karşılaşabilirsiniz.

Minsk çok tipik bir eski Sovyet şehri gibi gözükmesiyle birlikte harika bir doğa sahip. Zaten Belarus’un %40’ı ormanlarla çevirili. Şehrin yemyeşil parklarda dolaşıp seyahatinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Tabi hava şartları el verirse.

Bunun yanı sıra Minsk ‘te görülebilecek yer sayısı oldukça fazla diye düşünüyorum. Belarus Savaş Müzesi’ne mutlaka gidilmesi gerek. İkinci Dünya Savaşı’nda en çok zarar gören ülkelerin başında gelen Belarus’un savaştan kalma görsellerinin, eşyalarının sergilendiği bu müzeye mutlaka gidilmesi gerekiyor.

Ülkenin kütüphane sisteminin başında olan Belarus Milli Kütüphanesi, güçlü bir bilgi kaynağının merkezidir. 90 yıldan uzun bir süredir Belarus halkının belgesel mirasını barındırmaktadır. Şu anda kütüphane koleksiyonunda yakındaki 10 milyon raf ünitesi bulunmaktadır. 2006 yılında yeni binasına taşınan kütüphanenin mimarisi bir elması andırmaktadır. Ayrıca binada bulunan güzel bir kafe var ve muhteşem manzarası da cabası.

Öte yandan Minsk ile ilgili herkesin bilmediği bir bilgi vermek istiyorum. Ne kadar gerekli onu bilmem ama, 22 Ekim 1963’te uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden ABD Başkanı John F. Kennedy’nin katili olan Lee Harwey Oswald bir dönem Minsk’te yaşamış ve burada Marina Prusakova isimli bir Belaruslu öğrenciyle evlenmiştir. Yaşadığı ev gümüzde bir hostel olarak kullanılmakta.

Ne Yenir? Ne İçilir?

Belarus mutfağı kıtadaki en değişiklerden biridir. Rus, Litvanya, Ukrayna, Polonya, Yahudi mutfağına benzer, ancak kendine has bir tadı da var. Draniki, Pelmeni, Zhur Belarus’a ait tatlardır. Minsk ‘te Grand Cafe, Vasilki (favorim), Lido (yerel yemekler için), illa ki Türk mutfağı arayanlar için ise Orient Express’i tavsiye ediyorum. Orient Express bir dönem Türkiye’de “Kumarhaneler Kralı” olarak da tanınan Sudi Özkan’a ait. Restoranda Türk mutfağı dışında da birçok alternatif bulunuyor.

Minsk Gece Hayatı

Çok fazla hareketli sayılmamakla beraber ortalamanın üzerinde diyebilirim. Bunların içerisinde “Next” genelde uçakta gördüğünüz göbekli amcaların eskort avlama muhabbeti için tercih ettikleri yerlerden. Çok sayıda abimizin içerideki hatunları kendisine aşık ettiği düşüncesine kapıldığına şahit oldum. “Madison” genellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen bir yer. Fiyatları çok pahalı değil. Hafta sonları oldukça kalabalıktır. Ancak play list’i hiç değişmez. Uzun süre kalacaklar için sıkıcı bir yer haline gelebilir. “Max Show” diye bir kulüp daha var. Flash TV’de izlediğimiz eğlence programları gibi. İçerisi şampiyonlar ligi. Yaş ortalaması genelde yüksek oluyor. Kısacası biraz pavyonvari. Dozari, Rich Cat ve Black House bana kalırsa gece kulüpleri içerisinde en iyi ve en gidilebilecek olanlarıdır. Fiyatları diğerlerine nazaran daha yüksektir. Ancak kalitesi de diğerlerine göre çok daha yukarıdadır. Şehirdeki organizasyonlardan https://www.relax.by/ adresini takip ederek haberdar olabilirsiniz.

 

Bu arada öğrenci olarak gitmeyi düşünen arkadaşlar. Burada sizler için bir şeyler var.

http://mertinrotasi.com/belarus-rusca-dil-egitimi/

 

Minsk Büyükelçiliği

Posta adresi
Ulitsa Volodarskova, 6, 220030 Minsk, Belarus
T:Büyükelçilik: +375 17 327 13 83, Konsolosluk Şubesi: +375 17 327 14 08 Konsolosluk Şubesi mesai saatleri dışında acil durum aramaları için :+375 25 666 66 6

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.